Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Advarselsmeddelelse
Begivenheden har allerede fundet sted.

Allehelgensgudstjeneste i Kildebrønde Kirke

NOV
06

Allehelgensgudstjeneste i Kildebrønde Kirke


Dato Søndag d. 6. november 2022, kl. 14:00
Sted Kildebrønde Kirke, Bag Kirken 1, 2670 Greve
Medvirkende
Sanne Dahlin & Rikke Marschner
Allehelgensgudstjeneste i Kildebrønde Kirke

Første søndag i november er det allehelgensdag. Det er den dag, hvor vi mindes vore døde. Her i Hundige-Kildebrønde Sogn sker det ved tre forskellige gudstjenester.

Kildebrønde Kirke kl. 14.00 ved Sanne Dahlin og Rikke Marschner og kl. 16.00 ved Anne Bredsdorff og Bo B. Gravesen. Her slutter gudstjenesterne på kirkegården, og man har mulighed for at sætte lys ved graven. I Den gamle skole vil der blive serveret en kop varm suppe efter begge gudstjenester. Alle er velkomne!

Ved samtlige gudstjenester denne dag er der mulighed for oplæsning af navne. Uanset om dødsfaldet er sket her i sognet eller et andet sted, i indeværende år eller for længere tid siden. I våbenhuset vil der være mulighed for at skrive afdødes navn på en seddel, som så vil blive læst op under gudstjenesten.

Mange venlige hilsner fra Sognepræsterne i Hundige-Kildebrønde Sogn Anne Bredsdorff, Knud Erik Braüner, Bo B. Gravesen, Sanne Dahlin og Rikke Marschner

Ring gerne til Kirkekontoret, hvis du har spørgsmål på tlf. 43 90 55 77, hverdage ml. kl. 10-14.